Mamma Mia!

Den matek

14.11.2019 | 

Bez nich by nebyl náš život. Bez nich by náš svět nebyl světem. Určitě už víte, o kom je řeč. Naučili nás všechno, obdařili nás láskou, pomáhali, povzbuzovali a podporovali. A dělají to stále, nezáleží na tom, kolik je nám let. Proto jim – matkám patří alespoň jeden svátek v roce, Den matek. 💕

Vznik Dne matek

I když pozornost by si zasloužili každý den, jeden den je tu speciálně pouze pro ně. U nás tradičně připadá na druhou květnovou neděli a populárním se stal od počátku 20. století. Američanka Anna Marie Jarvisová tehdy nějaký čas po matčině smrti uspořádala setkání „Memorial Mother`s day Meeting“, a hádejte, kdo tam nesměl chybět a strašil všude kolem? 👻 Den matek ale ještě před ní chtěla založit Julia Ward v roce 1872, za zakladatelku je ale považována právě Anna Jarvis. I když ona sama matkou nikdy nebyla, chtěla, aby se takto ctili jiné ženy a matky, k čemuž ji inspirovala její vlastní, Anna Marie Reeves Jarvis.
Toto setkání bylo základním kamenem pro vznik dnešního Dne matek, a nakonec se rozšířil až k nám. 30 let od této události vznikl i příbuzný Den otců. 👨
Úcta k matkám a oslavy s tím spojené však sahají ještě hlouběji do historie. V Anglii se vzdávala tato úcta ještě kolem roku 1600, v starověkém Římě a Řecku zmínky sahají až do 250 let před Kristem.

Ideální dárek ke Dni matek

Podle tradic by dárek darován od srdce měl být vyroben vlastnoručně. Tím nejoblíbenějším jsou stále květiny. Ale i snídaně podávána na pěkném servisu či pozvání na oběd nebo večeři jistě rozehřeje srdce nejedné mámy. Nejlepší je tento den trávit čas společně. Pokud ne osobně, určitě potěší i telefonát. Jelikož já ráda vyprávím, není divu, že Den matek je jedním z mých nejoblíbenějších dní v roce, hihi.

Mámy jsou jednoduše nejlepší!

Vaše Mia

Mohlo by vás také zajímat