... stylová a praktická dekorace na terasu a balkon

DIY: regál na bylinky

10.04.2018 | 

Indoorové zahrádkářství je i letos opět v módě. Možnosti jsou nekonečné: ať už máme rostliny jako dekorativní prvek na stěně, celý regál květin jako rozdělovač místností, nebo jako praktickou bylinkovou zahradu.

Nyní, když se již pomalu začíná barbecue sezóna, přišla jsem s praktickým nápadem vhodným pro váš balkon nebo terasu – ozdobný bylinkový regál 😊 Ať už je použijete do salátu nebo na grilované pokrmy, bylinky jsou při grilování prostě nutnost!

Co budeme potřebovat pro výrobu:

  • 3 dřevěné desky o šířce 14 cm, a délkami 61 cm, 45 cm a 30 cm.
  • vrtačku včetně vrtáků (průměr přibližně 10 cm)
  • 10 m dlouhé lano (já použila konopné s průměrem cca 8 mm)
  • 8 podložek (musí jimi projít lano)
  • 6 květináčů
  • metr, tužku a řezací nůž
  • sazenice bylinek


Postup při výrobě regálu na bylinky:

Desky na police s požadovanými délkami 61 cm, 45 cm a 30 cm jsem si nechala nařezat už přímo v obchodě. Samozřejmě, vy si můžete rozměry přizpůsobit individuálně podle sebe 😉

Otvory musíme vyříznout tak, aby nám pak do nich pasovaly květináče. Já jsem udělala otvory o průměru 10 cm. Při vrtání doporučuji pracovat na pracovním stole, nebo si materiál alespoň podložit dřevěnou deskou. Bylo by také ideální desky, do kterých budete vrtat připevnit k pracovnímu stolu, nebo pokud máte po ruce někoho, kdo vám pomůže je držet 😁

Pro lepší přehled jsem udělala náčrt vzdáleností.

Když máme vyvrtaných všech 6 otvorů, budeme potřebovat ještě otvory, kterými povede lano po stranách desek. Já jsem je navrtala 2 cm od všech krajů (viz obrázek).

Když máme vyvrtané všechny otvory po stranách, můžeme jimi převléci lano s celkovou délkou 10 metrů, které jsem předtím rozřízla na stejné dvě poloviny.

Počínaje spodní, nejdelší deskou, provlékáme lano zdola nahoru. Mezi deskami jsem se rozhodla nechat vzdálenost 25 cm, protože rostliny potřebují dostatek místa pro růst. Jako podporu pro každou další desku jsem použila podložku a na laně udělala uzel (lze použít i lanové svorky).

Když jsou všechny police navlečené a upevněny, všechny čtyři lana je nejlepší na konci svázat tenčím provazem nebo lankem. Takto můžeme později regál snadno připevnit na stěnu nebo strop s pomocí háčku.

Teď už nám zbývá jen vložit požadované bylinky do květináčů a můžeme se připravit na grilování 😄

Vyzkoušejte to!

Mohlo by vás také zajímat