It`s tea time!

Mia a čajové dýchánky

08.08.2018 | 

Sice vypadám mladě, ale můj pravý věk se dá dost často odpozorovat na základě mého vyprávění a psaní blogů. Při popíjení šálku s oblíbeným čajem ráda zasněně povídám o mých starých časech. Tehdy je možné mých 225 let snadno rozpoznat. Nejraději popíjím čaj v odpoledních hodinách, jedná se o tzv. „čaj o páté“. Že to není vaše parketa? S mým příběhem vás určitě přesvědčím, abyste si udělali alespoň jeden šálek skvělého čaje.

Čajová konvice Shakti
Čajová souprava Roseanne

May I have some Tea, please?

Už samotný nadpis prozrazuje, že tradice pití čaje pochází ze Spojeného království. Drahý čaj se dovážel do Anglie z Číny a byl určen pouze pro vyšší vrstvu a na zvláštní příležitosti. Královna Anne v čaji objevila skvělý snídaňový nápoj, který se dostal k střední a nižší pracující vrstvě až od poloviny 18. století. Společenskou událost z posezení u čaje udělala až vévodkyně Anna z Bedfordu. Tradičně se podával na nízkém čajovém stolku s chuťovkami (malými sendviči) mezi patnáctou a sedmnáctou hodinou. Britové obvykle volí černý čaj bez cukru a s mlékem. Dodnes se lidé ptají, zda se má jako první do šálku nalít mléko nebo čaj. Mně je to jedno, pro mě je důležité, aby se k čaji podávali koláčky s džemem ☺

Na dobrý čaj je potřeba si počkat

Ani v našich zeměpisných šířkách se nemusíme zříkat domácích čajových dýchánků. Vedle lahodné chuti čaje (můj oblíbený je s mlékem nebo smotanou) je pro naladění atmosféry důležitá i slušná čajová souprava. Ať už jednoduchá bílá, s květinovými nebo jinými vzory, je to na vkusu každého z nás. Podstatné je mít samozřejmě správné hosty, a také dostatek času. Protože ani Britové se při svém odpoledním šálku nestresují. Vše musí být připraveno v klidu a především s radostí.

Dejte si čaj!

Vaše Mia

Mohlo by vás také zajímat