Dříve a nyní

Mia a praktičtí kuchyňští pomocníci

07.03.2018 | 

Uf! U přípravy posledního tříchodového menu jsem se tedy pořádně zapotila. Cože? Vy také? Pak byste měli asi uvažovat o pořízení nějakých kuchyňských pomocníků. Já jsem se sice rozhodla pro kuchyňský trénink dobrovolně (abych mohla o to víc jíst), v současnosti ale existuje množství kuchyňských spotřebičů a pomůcek, které usnadňují práci.

Kuchyňské pomůcky za starých časů

Za mých časů, asi tak před 200 lety se používaly těžké hrnce a pánve, se kterými se manipulovalo buď na kamnách nebo na otevřeném ohni. Bylo dost pracné je pak vyčistit. První moderní kuchyňské přístroje v podobě elektrických sporáků, chladniček, mixérů a myček nádobí se začaly objevovat až na počátku 20. století. Od dvacátých let 20. století se pomalu přesouvaly do domácností a pomáhali lidem s každodenní prací. Topinkovač a mikrovlnná trouba poctivě plnili naprogramované úlohy a ženy v domácnosti se konečně mohli trochu uvolnit. Mnoho věcí se za ten čas v kuchyni událo. Pravděpodobně největší změnou bylo, že se muži začali stále častěji podílet při vaření.

Moderní „kitchen stories“

Jak vypadá naše kuchyňská rutina dnes? Ráno vstaneme a zapneme rychlovarnou konvici nebo kávovar. Vajíčka necháme smažit nebo vařit na sporáku, zapneme toastovač nebo topinkovač, případně si snídani poskládáme ze surovin, které máme jiř připravené v chladničce. Někteří z nás si rádi dopřejí čerstvou ovocnou šťávu z odšťavňovače nebo smoothie, a až pak jdou do práce. V době oběda nebo odpoledne již čeká předehřátá trouba např. na chutné lasagne nebo koláč, při kterém nám pomáhá kuchyňský robot. Ve večerních hodinách nám poslouží na ohřev jídla mikrovlnka, myčka nádobí už také pracuje na plné obrátky. Život bez těchto pomocníků je už pro nás nepředstavitelný! Dávají nám čas dělat v životě věci ještě dokonalejší, např. i samotné jídlo.


Ne nadarmo se říká, že v kuchyni se konají ty nejlepší párty.

vaše Mia

Mohlo by vás také zajímat