I duchové si umí užít přírodu

Mia jde na piknik

26.06.2019 | 

O tom, že miluji pobyt v přírodě, jsem už psala v několika svých blozích. Myslím, že pobyt v exteriéru, ať už doma na zahradě nebo na výletě mimo domov by měli lidé podnikat častěji (i duchové, hihi). Nejen večer na zahradní párty, o které jsem psala posledně, také přes den bychom si měli dopřát co nejvíce čerstvého vzduchu. Piknik byl vždy jeden z mých oblíbených činností v pěkném počasí. Posezení a stravování s přáteli je vždy příjemné a zábavné v jakémkoli prostředí, avšak sedět v trávě pod jasným nebem v harmonii s přírodou má vždy speciální kouzlo. Ale kam až sahá historie pikniků? Odkud slovo piknik pochází?

Příběh pikniku

Stravování venku v přírodě funguje již tisíciletí, ale výraz „picnic“, který vznikl v Anglii, známe jen z 19. století. Anglická královna Viktorie milovala královské výlety, na kterých nesměli chybět ani plné piknikové koše, které mají mimochodem také „rodiště“ ve Velké Británii. Ke klasickému královskému pikniku patřila prostřená deka na trávě plná různých dobrot. Nechyběly ani příbory a pěkný jídelní servis. Nezávidím těm lidem, kteří to museli všechno nosit 😀

Nicméně termín „pique-nique“ se před 200 lety objevil už ve Francii, znamená něco jako „vzít si malé občerstvení s sebou“. Dokonce i staří Řekové a Římané měli pro fenomén jíst a oslavovat vlastní termíny (Eranos a Prandium). Neexistoval nějaký určitý koncept pikniku, byl popisován a dokonce malován, nikdy však přímo pojmenován.

piknik

Jak vypadá piknik dnes?

Sice upřednostňujeme při výletech opékání, někteří z nás mají rádi více občerstvení bez kouřové clony. Co nemůže chybět na takovém pikniku? Dobře přepravitelné pokrmy jako jsou pečivo, klobása, sýry a ovoce, ale také termoska s dobrým čajem nebo kávou a chlazené nápoje. Já obzvláště miluji sendviče, které nesmí chybět při žádném z mých pikniků! Pro větší pohodlí jsou zapotřeby nějaké polštářky a deku. Ta by měla být dostatečně velká. Pokud jde o jídelní servis, já upřednostňuji lehké a nerozbitné materiály. Nezapomínejme na ochranu před sluncem: sluneční brýle, stínící plachtu nebo najděme místo na piknik přímo pod stromy. Nic není totiž lepší, než si po dobrém jídle klidně zdřímnout ve stínu.

piknik-u-vody

Jak říkávala královna Viktorie: „Keep calm and go for a picnic!“ Nebo jsem to vyslovila první já? 😉

Vaše Mia

Mohlo by vás také zajímat