Teď to bude o vánočním stromku

Mia odpočítává dny do Vánoc

10.12.2018 | 

Konečně se to blíží: nejlepší čas v roce! Vím, už mě chytá vánoční horečka, ale jednoduše si neumím pomoci. Tento svátek pohody, radosti a lásky je pro mě vším a dělá mě neskutečně šťastnou. Sladké vůně se šíří vzduchem, všude vidět okrasné dekorace, sváteční lesk a všichni, staří i mladí se spolu slavnostně setkávají kolem vánočního stromku. Mé srdce při takovém pohledu jásá. Proto chci věnovat dnešní příspěvek právě vánočnímu stromečku.

Historie vánočního stromku

Vánoce bez vánočního stromku jsou pro nás už nemyslitelné, i když tradice zdobení stromku tak, jak ji známe dnes je stará jen asi 200 let a je veřejně známo, že k nám přišla od sousedů z Německa. Stromky a větvičky stromů se ale vyskytovaly již mnohem dříve v různých starověkých kulturách, které oslavovali slunovrat a božstva s ním spojenými. V zemi české se vánoční stromky začaly objevovat až kolem 19. století, i to jen v bohatých měšťanských rodinách. Posléze vznikla tradice zdobení stromků na náměstích. Domy se ale větvičkami, slaměnými ozdobami, perníčky, ořechy či sušeným ovocem u nás zdobilo ještě mnohem dříve.

zdobení stromku

Každý rok, podobně jako mnozí jiní, i já si dávám námahu s hledáním dokonalého stromu. Ne příliš velký, ne malý, hlavně aby byl hustý a zelený. A také to musí být jehličnan 😀 Jakmile mám splněný tento úkol, přichází na řadu moje oblíbená činnost: zdobení. Ať už zvolím červeno-zlatou klasiku, moderní modro-stříbrnou nebo romantické růžové barvy, mně se líbí všechny. Klasický zelený stromek však v posledních letech zažívá silnou konkurenci, protože obyvatelé menších bytů si oblíbili prostorově úspornější řešení v podobě stromků z drátů, kovu, dřeva, světel či dokonce polic. Kdo by jim to mohl zazlívat? Je tolik krásných variant, které se dají dokonce vytvořit vlastníma rukama.

vaše Mia

Mohlo by vás také zajímat