Dánský životní styl očima ducha domu

Mia v obklopení Hygge

06.03.2019 | 

Přídavné jméno „hyggelig“ znamená „pohodlné“ nebo „příjemné“ a pochází z Dánska (no, ve skutečnosti vlastně z Norska … ale o tom později), je odvozeno od podstatného jména „Hygge“, které patří k místnímu životnímu stylu jako hvězdy na oblohu. Možná patří Dánové mezi nejšťastnější lidi na světě z toho důvodu, protože jsou zaměřeni na koncept Hygge?

Dánské pohodlí

Slovo „hygge“ máme odjakživa zakotveno jako dánský výraz. Snažila jsem se udělat nějaký průzkum o tom, co by to mohlo znamenat. Může to být například krásná a teplá záře svíček, večer s přáteli nebo rodinou, ale i útulné místo pro čtení je to správné „hygge“. Ve zkratce, vše, co je pohodlné nebo vytváří příjemné prostředí je „hygge“.

Pro všechny z nás je „hygge“ něco typicky dánské. Ale při mých cestách po Skandinávii jsem ale něco zjistila: Slovo a pocit „hygge“ pochází původně z Norska. Teprve v 18. století se tento pojem objevil poprvé v dánském spisovném jazyce a od té doby je pro ně už nepostradatelný (a o Dánech je známo, že nějaké slovo nevypustí jen tak pro nic za nic, hihi).

Hygge domov

„Hygge“ znamená pro každého něco jiného. Můžete použít mnoho různého čalounění a přikrývek, které zaplní jednoduchý domov a udělají ho pohodlnějším. Posezení u různých pokrmech prostřených na krásném porcelánu nebo keramice (nejlépe ve své oblíbené barvě) posilují vztahy mezi přáteli nebo rodinou. Pro někoho jsou zpříjemněním dekorační prvky (regály, rostliny, svíčky nebo květiny, …), pro někoho je to útulný čtecí koutek s dobrou knihou a šálkem čaje. Koneckonců, pod pojmem „útulnost“ si představuje každý z náš něco jiného a každý si musí najít to své pravé „hygge“ jen pro sebe. A navíc, musíte se také „hygge“ cítit, i když je obtížné tento pojem definovat.

Můj speciální tip pro vás: Vytvořte si „nouzovou hygge lékárničku“, ve které bude vždy připravena plyšová přikrývka, teplé ponožky, čokoláda nebo sušenky, dobrá kniha nebo oblíbená hudba. Takže budete mít doma po ruce vždy vše potřebné, abyste se cítili opravdu dobře a užívali si „hygge“.

Vaše Mia

Mohlo by vás také zajímat