Ubrousková technika trochu jinak

Nažehlovací obrázky domácí výroby

03.07.2019 | 

Vzpomínám si ještě na klasické vyšívané nažehlovačky, kterými se zakrývaly zejména díry na dětském oblečení. Mělo to praktický účel, ale také to bylo i velmi stylové, vždyť kdo by nechtěl mít na džínách obrázek dinosaura nebo autíčko? 😉

Dnes si uděláme nažehlovačky trochu jiným a jednodušším způsobem. Nebudeme zakrývat žádné díry, ale vyzdobíme si textilie s trendy motivy. 😅

Co všechno budeme potřebovat:

  • ubrousky s požadovaným motivem
  • textil, nejlépe v bílé barvě (např. triko, povlak na polštář nebo ložní prádlo, ubrus, …)
  • žehličku
  • potravinovou fólii
  • pečící papír
  • nůžky

nazehlovaci-obrazky-domaci-vyroby

Postup nažehlování:

Připravíme si papírové ubrousky s požadovaným motivem a odstraníme všechny jejich vrstvy kromě vrchní s obrázkem. Já jsem si vybrala jen jeden vzor s módními plameňáky, ale můžete kombinovat i více motivů.

nazehlovaci-obrazky-domaci-vyroby-diy
nazehlovaci-obrazky-domaci-vyroby-plamenaci

Pak opatrně vystřihneme motivy (malé okraje mohou zůstat) a umístíme je mezi dvě vrstvy přilnavé fólie. I zde pak motivy znovu vystřihneme, okraje už ale necháme větší, aby nám potravinová folie po stranách zůstala spojena.

nazehlovaci-obrazky-diy
nazehlovaci-obrazky-plamenaci

Tento proces opakujeme několikrát, v závislosti na tom, kolik vzorů použijeme. Já jsem na jeden povlak na polštář použila 15 plameňáků.

plamenaci-nazehlovaci
nazehlovaci-obrazky-domaci-vyroby

Pod textilii nejprve vložíme pečící papír a až poté na ni umístíme motivy na zažehlení. Na ně přijde opět list papíru (čili nejprve papír, pak textilie, zafóliovány motivy a znovu papír).

nazehlovaci-obrazky

Žehličku rozpálíme na nejvyšší teplotu, a po dobu 10 až 15 sekund přes pečicí papír zažehlíme vyrobené nažehlovací obrázky. Následně opatrně odstraníme pečící papír, a voilà, dílo je dokonáno.

nazehlovaci-obrazky-z-ubrousku
nazehlovaci-obrazky-domaci-vyroby-z-ubrousku

Vypadá to skvěle a ani praní by nemělo být problémem. 👍🏻

Vyzkoušejte to!

Mohlo by vás také zajímat