Malé ale překrásné!

Velké nápady pro malé prostory

16.06.2017 | 

Ne, ani za 200 let jsem si nedokázala zvyknout na malé prostory, cítím se v nich stísněně. Pokaždé, když jsem si chtěla trochu natáhnout nohy, tak jsem do něčeho vrazila nebo shodila lampu. Jak jste na tom vy? Je pravda, že můj byt není příliš velký. To ale neznamená, že se v něm nemohu cítit příjemně. Musí být jen správně zařízený. Já Vám napovím, jak na to ☺

Velký sen

V časech urbanizace jsou obytné prostory stále vzácnější. Aby si mohlo co nejvíce lidí dovolit bydlet ve městech, musí být stavba bytových domů navržena co nejefektivněji. Japonci nám svými tzv. Micro-Condos byty dokázali, že i v malém prostoru to může vypadat velmi pohodlně. Jsou to mistři bydlení – vědí správně využívat každý kousek prostoru. Tak proč to nezkusit?

Nejdůležitější jsou tyto tři věci: správný nábytek, materiál a barvy. Začneme s nábytkem. Nejvhodnější je takový, který nejen, že vypadá dobře, ale má také mnoho dobrých funkcí. Např. taková postel je určitě víc praktičtější, obsahuje-li úložný prostor a vkusné a užitečné zásuvky. Ale i lůžko bez úložného prostoru lze vybavit pěknými boxy. Tyto boxy by měly bez problémů vejít pod postel, měly by k ní skvěle pasovat i z estetického hlediska a hlavně obsahovat mnoho potřebného prostoru např. na uložení zimních věcí.
Kuchyň nemusí nutně obsahovat velký rodinný XXL stůl. Nejvhodnější je takový, který šikovně šetří místo a zároveň je možné jej příležitostně rozložit. Co nás přivádí k tématu sezení. Stohovatelné židle jsou správným tipem pro ty, kteří chtějí ušetřit místo a zároveň se nechtějí vzdát svých drahocenných návštěv. Mým osobním favoritem je pohovka s úložným prostorem.
Obecně platí, že nábytek ve světlých barvách opticky vytváří dojem většího prostoru. Drátěný a skleněný materiál otevírá prostor a navíc je nyní velmi trendy.

Postel Kufstein se šuplíky a úložným prostorem
Postel Jette s výsuvným stolkem a úložným prostorem

Malé detaily s velkým efektem

Zrcadla by měly být standardní výbavou malých místností. Vizuálně rozšiřují prostor, odráží sluneční paprsky a světlo, čímž zajišťují skvělou atmosféru a pocit vzdušnosti. Když jsme už u toho, tak třeba dát pozor i na světlo. V žádném případě nepoužívejte velké závěsné stropní svítidla a lustry – opticky přibližují stěny blíže k sobě. Lepší je rozmístit více menších svítidel po celé místnosti, opticky ji to zvětší. A teď jedna špatná zpráva pro nepořádníky: V malých místnostech prostě není žádný prostor navíc na nepořádek. Nebojte se, s různými barevnými boxy a košíky je udržování pořádku opravdu zábava. Kromě toho mohou být využity všechny rohy a výklenky. A na závěr jedna z mých oblíbených témat: závěsy! Musí být lehké a vzdušné, aby vám dodaly pocit, že je váš příbytek stále větší a větší!

Zrcadla s úložným prostorem na dopňky
Botníky
I z malého prostoru lze udělat velký!

Vaše Mia

Mohlo by vás také zajímat